Cine suntem?

Rotary, constituită în anul 1905, este o rețea mondială de persoane, care își transpun pasiunile în cauze sociale relevante, pentru a schimba viața comunității.

Alcătuită din peste 34.000 de cluburi Rotary din întreaga lume, Rotary International formează o rețea globală de lideri în afaceri și comunități, care își oferă în mod voluntar timpul și pasiunile lor pentru a serviîn comunitățile locale șiîn întreaga lume-formând prietenii puternice și de durată.

Motto-ul nostru, „A servi mai presus de sine însuși” exemplifică spiritul umanitar al 1,2 milioane de rotarieni înîntreaga lume. Eforturile ne suntîndreptate spre următoarele domenii de interes:

• Pacea și prevenirea conflictelor
  • Prevenirea bolilor și tratarea lor
  • Apa și sănătatea
  • Sănătatea maternală și a nou-născuților
  • Educația și alfabetizarea
  • Dezvoltarea economica și comunitară

Rotary Club lași „Curtea Domneasca” a fost înființat în anul 2003 și a gestionat, în cei 15 ani de existență, aproximativ 80 de proiecte internaționale și naționale,în valoare de peste 350.000 euro. Ariile de interes ale clubului nostru cuprind proiecte, ce se axează pe unul din următoarele domenii: educație, sănătate și cultură.